Druk 3D dla początkujących – rozpoczynamy serię warsztatów

W weekend w Fundacja NOVA – Klub Sąsiedzki Chełm odbyły się warsztaty “Druk 3D dla początkujących”. Było kreatywnie, inspirująco, ciekawie!

💡Uczestnicy poznali podstawowe informacje nt. druku 3D oraz zaprojektowali w programie Tinkercad drobne przedmioty tj. zakładki do książek/ breloczki.

Na kolejne warsztaty zaprosimy Was już niebawem 😀

Zajęcia odbyły się w ramach projektu Erasmus + #ADaPT4Future : Dorośli tworzą technologie dla swojej przyszłości” realizowanego w Polsce przez Fundację NOVA.

>>> ENG <<<

First workshop “3D printing for beginners” was held at the NOVA Foundation – Neighborhood Club Chełm last weekend. It was creative, inspiring and interesting!

Participants learned basic information about 3D printing and designed small items in the Tinkercad program, i.e. bookmarks / keychains. We will invite you to the next workshop soon.

The classes took place as part of the Erasmus + #ADaPT4Future project: Adults create technologies for their future” implemented in Poland by the NOVA Foundation.