Czego nauczył nas Pchli Targ?

Czego nauczył nas Pchli Targ?

Czy Pchli Targ może czegoś nauczyć? Owszem i to wielu rzeczy!
W czerwcu 2023 odbył się kolejny już Pchli Targ na Starym Chełmie. To pierwsza  edycja w bieżącym roku, ale kolejna na przestrzeni lat. Od początku wydarzenie cieszyło się ogromnym powodzeniem, co przyznamy, było dla nas zaskoczeniem. Nie spodziewaliśmy się aż takiej frekwencji zarówno wśród kupujących jak i sprzedających a każda kolejna edycja przyciągała coraz więcej ludzi.

17.06 na Placu zebrał się tłum, który zapełnił cały Plac Styp-Rekowskiego. Kupić można było wszystko- ubrania, książki, planszówki, zabawki, karty kolekcjonerskie, rękodzieło a nawet sprzęt sportowy.
Dzieci, które przeważały wśród sprzedających mówiły, że zbierały swoje rzeczy cały rok aby móc sprzedać je na Pchlim Targu, tutaj na Chełmie. Cóż za gospodarność! To najlepsza nauka ekonomii i ekologii w jednym! Nie wyrzucaj- oddaj albo sprzedaj a zebrane pieniądze zaoszczędź bądź wydaj na Pchlim Targu u innego sprzedawcy 🙂 To bardzo przydatna edukacja finansowa w praktyce. Trzeba szybko obliczyć ile się zarobiło i ile można wydać- i na tym etapie nie ważne czy jest się na plusie czy na minusie. Sam fakt zarządzania swoimi pieniędzmi to cenna nauka na przyszłość.

A z perspektywy aktywizacji społecznej czy Pchli Targ może czegoś nauczyć?
Niewątpliwie.  Nie łatwo w jednym miejscu zebrać taką grupę sąsiadów, a tutaj się udaje. To wspaniała forma integracji i aktywizacji a także ożywienia dzielnicowego skwerku na którym tętni życie. Tak tworzy się wspólnotę sąsiedzką, tak buduje się poczucie przywiązania do miejsca zamieszkania a co za tym idzie- budzi się w ludziach lokalny patriotyzm i chęć dbania o swoją dzielnicę.

Stary Chełm nie jest duży, ale mieszkańcy swoim aktywnym uczestnictwem sprawiają, że na wszystkich wydarzeniach plenerowych jest imponująca frekwencja. Wspólnie stworzyliśmy swoje własne centrum, serce dzielnicy. Nie trzeba jechać na Jarmark Dominikański, mamy tutaj swój mały duży Pchli Targ! Kolejna edycja już 13.07  w godzinach 18:00-20:00
Do zobaczenia na Placu!

No Comments

Post A Comment