08 lis Ogródkowe rewolucje- projekt zespołowy
Pora na podsumowanie wspaniałego, integrującego i bardzo angażującego projektu “Ogródkowe rewolucje”.
Projekt był współpracą nieformalną między naszym Klubem Sąsiedzkiem a Szkoła Podstawowa nr 47 Gdańsk. Ogromnie dziękujemy dyrekcji, że zgodziła się na wspólną realizcję, nauczycielom którzy z dużym zaangażowaniem właczyli swoje klasy do projektu. Brawa dla Was!
Wielkie podziękowania dla szkolnego ogrodnika, Pana Dominika, który poświęcił bardzo dużo czasu na ten projekt i włożył w niego serce.
W projekcie wzięło udział ponad 200 uczniów, 16 nauczycieli oraz 10 gospodarzy ogródków sąsiedzkich.
To był projekt wielowymiarowy, przerósł nasze oczekwiania i założenia, z czego bardzo się cieszymy. Czego udało nam się dokonać?
– integracja klas. Nietypowa, nietuzinkowa forma integracji poprzez wspólną, zespołową pracę. Takie inicjatywy wzmacniają więzi między dziećmi.
– praca w terenie, na dzielnicy, w której większość dzieci z SP47 mieszka. Jest to mały (a może wielki?) krok do dbania o swoją lokalną przestrzeń, do budowania tożsamości lokalnej. Mamy nadzieję wychować lokalnych patriotów dbających o swoją dzielnicę.
– dbanie o teren o szkoły i pozostawienie śladu po sobie! Niektóre klasy posadziły drzewa, które przez 8 lat będą rosły wraz z nimi, to urocze!
– lekcja przyrody. Dzieci i młodzież nauczyła się krok po kroku jak wygląda praca w ogrodzie. Nauczyli się jak sadzić cebulki, drzewa, krzewy, kwiaty, jak używać narzędzi, co jest potrzebne do prawidłowego zasadzenia rośliny.
– akwtyny relaks. Praca w ogrodzie to prawdziwa przyjemność! Pozytywne zmęczenie i naładowanie pozytywnymi emocjami związanymi z grzebaniem w ziemi.
– wymiana międzypokoleniowa. Gospodarze ogródków sąsiedzkich byli w różnym wieku, dorośli i seniorzy- wspólna praca z dziećmi i młodzieżą była piękną współpracą.
-szacunku do pracy. PRACY! Bo uczestnicy naprawdę ciężko pracowali, kopali, sadzili, zakopywali, wiercili, rozbijali kamienie, używali narzędzi. Pokazało im to, jak ciężka potrafi być praca fizyczna.
– cierpliwości. Ciężka praca jesienią przynosi efekty dopiero na wiosnę, czyli za kilka miesięcy, to wymaga naprawdę sporo cierpliwości!
– popularywozanie aktywnych form spędzania czasu. Mamy ogromną nadzieję, że w niektórych uczestnikach wzbudziliśmy zainteresowanie ogrodnictwem i będą pomagać swoim rodzicom, babciom, dziadkom w ogródkach i na działkach.
Niedługo opiszemy Wam ile roślin udało nam się zasadzić, to będzie imponujący wynik!
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
No Comments