Wakacyjne wspomnienia- malowanie na płótnie/Спогади про канікули- живопис на полотні

W dniu 23 sierpnia 2023 roku w siedzibie Fundacji Nova, w ramach Klubu Sąsiedzkiego Chełm, odbyły się wyjątkowe warsztaty plastyczne pod tytułem “Wakacyjne wspomnienia – malowanie na płótnie”. To wydarzenie skupiające dzieci polskie i ukraińskie miało na celu nie tylko rozwijanie umiejętności artystycznych, ale także budowanie mostów międzykulturowych i promowanie współpracy między młodymi ludźmi z różnych środowisk.

Warsztaty zostały zorganizowane jako miejsce, w którym dzieci mogły swobodnie wyrażać swoją kreatywność, tworzyć i dzielić się swoimi wakacyjnymi wspomnieniami poprzez sztukę. Pod okiem doświadczonych instruktorów plastycznych, uczestnicy mieli okazję pracować na płótnach, używając różnorodnych technik malarskich i materiałów. Wspólnie odkrywali tajniki akwareli, akryli oraz olejów, ucząc się, jak wykorzystać kolory i kompozycję, aby oddać piękno swoich letnich przeżyć.

To jednak nie tylko nauka malarstwa była celem tych warsztatów. Dzieci polskie i ukraińskie miały okazję spędzić czas razem, dzielić się swoimi doświadczeniami i wzajemnie się inspirować. Poprzez pracę nad wspólnymi projektami artystycznymi, uczestnicy mieli okazję lepiej poznać swoich rówieśników z sąsiedniego kraju, zrozumieć ich perspektywy i tworzyć trwałe więzi międzykulturowe.

Fundacja Nova, działając jako organizator tych warsztatów, podkreśliła znaczenie dialogu międzykulturowego i edukacji poprzez sztukę. Wydarzenie to było doskonałą okazją do promowania tolerancji, zrozumienia i przyjaźni między dziećmi różnych narodowości, a jednocześnie umożliwiło im rozwijanie swoich umiejętności artystycznych.

Podsumowując, warsztaty plastyczne “Wakacyjne wspomnienia – malowanie na płótnie” stanowiły wyjątkową inicjatywę łączącą dzieci polskie i ukraińskie w wspólnym twórczym działaniu. Dzięki temu rodzajowi aktywności, młodzi uczestnicy nie tylko rozwijali swoje zdolności artystyczne, ale także zdobywali cenne doświadczenia międzykulturowe, które mogą mieć pozytywny wpływ na ich przyszłość.

Projekt finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

23 серпня 2023 року Фонд Nova в рамках Клубу сусдів Хелм відбувся унікальний мистецький майстер клас під назвою «Спогади про канікули – живопис на полотні». Ця подія, яка об’єднала польських та українських дітей, була спрямована не лише на розвиток мистецьких навичок, але й на побудову міжкультурних мостів та сприяла співпраці між молодими людьми різного походження.

Майстер-клас бул організовани як місце, де діти могли вільно виражати свою творчість, творити та ділитися спогадами про відпустку через мистецтво. Під керівництвом досвідчених викладачів  учасники мали змогу попрацювати над полотнами, використовуючи різноманітні техніки та матеріали живопису. Разом вони відкривали секрети акварелі, акрилу та олії, навчаючись використовувати кольори та композицію, щоб відобразити красу своїх літніх вражень.

Але не лише навчитися малювати було метою цих майстерень. Польські та українські діти мали можливість провести час разом, поділитися досвідом та надихнути одне одного. Працюючи над спільними мистецькими проектами, учасники мали можливість краще пізнати своїх ровесників із сусідньої країни, зрозуміти їхні перспективи та створити міцні міжкультурні зв’язки.

Фонд Nova, виступаючи організатором цих майстер-класів, наголосив на важливості міжкультурного діалогу та освіти через мистецтво. Цей захід став чудовою нагодою для розвитку толерантності, взаєморозуміння та дружби між дітьми різних національностей, а також дозволив їм розвивати свої мистецькі здібності.

Підсумовуючи, арт-майстерня «Спогади про канікули – живоаис на полотні» була унікальною ініціативою, яка об’єднала польських та українських дітей у спільній творчій діяльності, завдяки  цьому молоді учасники не лише розвинули свої мистецькі навички, але й отримали цінний міжкультурний досвід, який може мати позитивний вплив на їх майбутнє.

#АктивніГромадяниГранти

Проект фінансується Ісландією, Ліхтенштейном та Норвегією з фондів EOG та Норвегії в рамках Програми активних громадян – Регіональний фонд