Wizyta studyjna w Islandii

W dniach 19.03.2024 – 23.03.2024 delegacja Fundacji NOVA miała przyjemność uczestniczyć w wizycie studyjnej u partnera, organizacji MIMIR w Reykjaviku, Islandii. Głównym celem naszej wizyty było poznanie nieformalnego systemu edukacji na Islandii oraz wymiana doświadczeń związanych z edukacją, zwłaszcza dla migrantów.

Spotkanie rozpoczęliśmy od prezentacji modelu edukacji stosowanego w MIMIR, ale również ofertę edukacyjną instytucji. Podczas rozmowy omówione zostały także kwestie rekrutacji uczestników, strategii marketingowej oraz historii i rozwoju organizacji, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć kontekst działań MIMIR.

Następnie mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach języka islandzkiego dla imigrantów, obserwując stosowane metody dydaktyczne oraz rozmawiając z edukatorami. Kurs dla instruktorów edukacji społecznej – Landneminn, był kolejnym punktem programu, gdzie poznaliśmy skuteczne metody nauczania zróżnicowanych grup słuchaczy oraz integracji migrantów w społeczność lokalną.

Nie zabrakło także praktycznych elementów wizyty, takich jak oprowadzenie po budynku MIMIR oraz wizyta w jednym z centrów edukacyjnych, gdzie mieliśmy okazję obserwować zajęcia języka islandzkiego dla grupy Polaków.

Dodatkowo odwiedziliśmy Center of Language and Literacy (MML), Szkołę Polską w Reykjaviku oraz organizację zajmującą się pomocą migrantkom polskim doświadczającym przemocy domowej.

Nasza wizyta zakończyła się spotkaniem z przedstawicielką Biura Praw Człowieka i Demokracji Urzędu Miasta Reyjkavik, gdzie poznaliśmy inicjatywy związane z  koncepcją „Międzykulturowego Miasta Reykjavik” oraz wizytą w Association of Senior Citizens, gdzie rozmawialiśmy o ochronie interesów oraz aktywizacji osób starszych.

Wizyta studyjna w organizacji MIMIR była nie tylko źródłem cennych doświadczeń, ale także otworzyła nowe możliwości współpracy i wymiany wiedzy pomiędzy naszymi instytucjami. Dziękujemy MIMIR za gościnność i inspirujące spotkania.

Projekt finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny