
30 maj Wizyta Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Litwy w Gdańsku w ramach programu Erasmus +
W dniach 28–30 maja 2025 roku Fundacja NOVA miała zaszczyt gościć wyjątkową grupę seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Telšiai na Litwie (Telšiai Third Age University – TTAU). Wizyta odbyła się w ramach programu Erasmus+ i zbiegła się z obchodami Gdańskich Dni Sąsiada – co nadało jej szczególnie symboliczny wymiar.
Mimo że dzieli nas wiele kilometrów, spotkanie pięknie wpisało się w ideę budowania międzyludzkich relacji, wzajemnego poznawania się i dzielenia dobrem – wartości, które stanowią fundament każdej sąsiedzkiej wspólnoty.
Kim są nasi goście?
Uczestnikami wizyty byli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Telšiai – instytucji, która działa na Litwie od ponad 23 lat i aktywnie angażuje osoby starsze w działania edukacyjne oraz społeczne. Wszyscy uczestnicy to osoby w wieku emerytalnym (65–70 lat), które biorą udział w zajęciach wielu fakultetów: Kultury i Świadomości Obywatelsk
iej, Turystyki, Rozwoju Religijnego, Geografii, Zdrowia oraz Nauk Społecznych.
Goście z Litwy rozwijają swoje umiejętności językowe, ucząc się języka niemieckiego i angielskiego w Telšiai Education Centre. Są również uczestnikami programu „Learning Journey without Borders – Lifelong Development”, którego celem jest rozwój kompetencji w zakresie języków obcych, mediów i kompetencji cyfrowych, nauk przyrodniczych oraz kreatywności.
TTAU aktywnie współpracuje z lokalnymi instytucjami edukacji pozaformalnej, ale wciąż poszukuje międzynarodowych doświadczeń – zwłaszcza w zakresie promowania wolontariatu wśród osób starszych i ukazywania jego wartości dla społeczeństwa, ale także samych seniorów.
Trzy dni wymiany i inspiracji
Dzień pierwszy: wspólne ćwiczenia na świeżym powietrzu z seniorami z Chełmu, prezentacja o działalności Domu Sąsiedzkiego „Chełm”, wizyta w Gdańskim Centrum Informacji i Animacji Seniorów oraz zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem.
Dzień drugi: zajęcia nordic walking oraz warsztaty artystyczne prowadzone przez naszą animatorkę Jolę. Całość wspierał tłumaczeniami nasz stażysta Olek, dzięki któremu współpraca przebiegała płynnie i w przyjaznej atmosferze.
Dzień trzeci: spotkanie z klubem seniora Kawiarenka Literacka, warsztaty dramowe, wspólne rozmowy przy domowych wypiekach oraz uroczyste wręczenie certyfikatów udziału w mobilności. Zwieńczeniem wizyty było zaproszenie polskich seniorów do rewizyty na Litwie.
To były trzy intensywne dni pełne nauki, integracji, wzajemnej inspiracji i serdecznych rozmów. Dzięki programowi Erasmus+ mogliśmy stworzyć przestrzeń do międzypokoleniowego dialogu i międzykulturowej współpracy. Dziękujemy naszym gościom za wizytę i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania – tym razem na litewskiej ziemi!
No Comments